vin diesel

Vin Diesel

Vin Diesel, 'Riddick Günlükleri' ve 'Hızlı ve Öfkeli' franchise gibi aksiyon filmleriyle tanınan bir aktör.

Vin Diesel, ‘Riddick Günlükleri‘ ve ‘Hızlı ve Öfkeli‘ gibi aksiyon filmleriyle tanınan bir aktör.

Doğum Günü: 18 Temmuz 1967

Doğum Yeri: Alameda County, California, ABD

Vin Diesel, 18 Temmuz 1967’de California, Alameda County’de Mark Vincent’ta doğdu. Diesel ve ikiz kardeşi Paul, anneleri Delora ve üvey babaları Irving H. Vincent tarafından büyütüldü. Biyolojik babaları daha onlar doğmadan annelerinden ayrılmıştır.

2001 yazında birdenbire ortaya çıktığında izleyicilerin ilgisini çeken bir gecede aksiyon filmi hissi uyandıran Vin Diesel, film yapımcısı olarak sinema sektörüne ilk damgasını vurdu. 

İlk iki bağımsız filmi Cannes ve Sundance Film Festivallerinde gösterildi, ardından iri yarı, tıraşlı aktör kült-favori bilimkurgu filmi “Pitch Black” (2000) de heybetli anti-kahraman Riddick rolüyle çığır açan bir rol üstlendi. 

Hollywood tarafından çabucak kapıldı ve yüksek hite kavuşan “Hızlı ve Öfkeli” (2001) ve “xXx” (2002) ile bir film yıldızına dönüştü. 

Diesel, Disney komedisi “The Pacifier” (2005) ile daha fazla gişe başarısı elde etti ve “Find Me Guilty” (2006) filmindeki dramatik performansıyla iyi eleştiriler almaya devam etti. Ancak izleyiciler genellikle, imzasını taşıyan aksiyon filmlerinin devamı dışında herhangi bir şeyde onu kabul etmeye isteksizdi.

Ek filmler arasında The Chronicles of Riddick (2004), Guardians of the Galaxy (2014) ve Furious  serisinin sonraki bölümlerinde yer alıyor.