tom hanks

Tom Hanks

Tom Hanks, 'Splash', 'Big', 'Forrest Gump', 'Apollo 13' ve 'Toy Story' serisi gibi Hollywood hitlerinin çok sevilen yıldızıdır.

Tom Hanks, ‘Splash‘, ‘Big‘, ‘Forrest Gump‘, ‘Apollo 13‘ ve ‘Toy Story‘ serisi gibi Hollywood hitlerinin çok sevilen yıldızıdır.

Doğum Günü: 9 Tem 1956

Doğum Yeri: Concord, California, ABD

Hanks, 9 Temmuz 1956’da Concord, California’da doğdu. Hanks’in ebeveynleri, o 5 yaşındayken boşandı ve ağabeyi ve kız kardeşi ile birlikte, babası Amos adında bir şef tarafından büyütüldü. Aile sık sık taşındı ve sonunda Hanks’in liseye gittiği Oakland, California’ya yerleşti.

1974’te mezun olduktan sonra, Hanks Hayward, California’daki genç koleje gitti. Oyunculuk yapmaya karar verdi ve Eugene O’Neill ‘ın Iceman Cometh (1946) ve Sacramento California State Üniversitesi’nde tiyatro programına aktarılır.

1956’da Concord, California’da doğan Hanks, okul oyunlarına katılarak, oyunculuğun enerjisi ve zekası için iyi bir çıkış noktası olduğunu keşfetti. 

Sacramento’daki California Eyalet Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi aldı ve Cleveland, Ohio’daki Great Lakes Tiyatro Festivali’nde üç yıllık stajyer olarak devam etti. Sonunda 1979’da New York’a taşındı ve ilk filmini düşük bütçeli korku filmi “He Knows You’re Alone” (1979) ile yaptı. 

Ertesi yıl, Hanks ilk büyük çıkışını yaptı ve sitcom “Bosom Buddies”de (ABC, 1980-82) Peter Scolari ile birlikte başrol oynadı. Hit fantezi-komedi “Splash” da rol aldı. (1984) iki yıl sonra Daryl Hannah ile oynadı ve bunu hemen ardından çılgın komedi “Bekarlığa Veda Partisi” (1984) izledi. 

Hanks’in uzun film kariyeri devam ediyordu ve “The Man with One Red Shoe” (1985) ve “The Money Pit” (1985) komedileriyle sıcak çizgisini sürdürdü. 1987’de eşi Samantha Lewes’ten boşandığında özel hayatında bazı çalkantılar yaşadı. Hanks, aynı yıl aktör Rita Wilson ile yeniden evlendi ve “Burbs” (1989) ve “Joe Versus the Volcano” (1990) gibi bir dizi kült hit filme başladı. 

Hollywood’un en güçlü ve saygın aktörlerinden biri olma yolunda Big , Forrest Gump ve Cast Away dahil olmak üzere daha birçok popüler ve beğenilen filme manşet olmaya devam etti.