tom cruise

Tom Cruise

Tom Cruise, 'Risky Business', 'A Few Good Men', 'The Firm', 'Jerry Maguire' ve 'Mission: Impossible' serisi de dahil olmak üzere birçok gişe rekoru kıran filmin yıldızıdır.

Tom Cruise, ‘Risky Business‘, ‘A Few Good Men‘, ‘The Firm‘, ‘Jerry Maguire‘ ve ‘Mission: Impossible‘ serisi de dahil olmak üzere birçok gişe rekoru kıran filmin yıldızıdır.

Doğum Günü: 3 Temmuz 1962

Doğum Yeri: Syracuse, New York, ABD

Tom Cruise olarak bilinen Thomas Cruise Mapother 3 Temmuz 1962’de Syracuse, New York’ta doğdu. Cruise’un annesi amatör bir oyuncu ve öğretmendi ve babası bir elektrik mühendisiydi. Cruise, babasının kariyerine uyum sağlamak için çocukken ailesi çok yer değiştirdi.

Tom Cruise, New Jersey’deki liseden mezun olduktan sonra oyunculuk yapmak için önce New York’a, ardından Los Angeles’a taşındı. Üç Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve üç Altın Küre Ödülü kazandı. Kariyerine 19 yaşında 1981 yapımı Sonsuz Aşk filminde başladı. Taps (1981) ve The Outsiders’da (1983) yardımcı roller oynadıktan sonra, ilk başrolü Ağustos 1983’te yayınlanan Risky Business’tı.

Cruise, Top Gun’da Pete “Maverick” Mitchell’i oynadıktan sonra usta bir film yıldızı oldu. 1996’dan beri Mission: Impossible film serisindeki gizli ajan Ethan Hunt rolüyle tanınmaktadır. 

Hollywood’un en büyük film yıldızlarından biri olan Cruise, The Color of Money (1986), Cocktail (1988), Rain Man (1988), Born on the Fourth of July (1989), Far and Away gibi birçok başarılı filmde rol aldı.

Bir çok filmde rol aldı ve 2012 yılında Cruise, Hollywood’un en çok kazanan aktörüydü. Filmlerinden 100 milyon doların üzerinde hasılat elde etti.

Cruise, Scientology Kilisesi’ne ve ona bağlı sosyal programlara verdiği destekle tanınır.