scarlett johansson

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson, en çok 'Lost in Translation', 'The Nanny Diaries', 'Vicky Cristina Barcelona', 'Yenilmezler' ve 'Hitchcock' gibi filmlerdeki oyunculuğu ile tanınan bir aktris.

Scarlett Johansson, en çok ‘Lost in Translation‘, ‘The Nanny Diaries‘, ‘Vicky Cristina Barcelona‘, ‘Yenilmezler‘ ve ‘Hitchcock‘ gibi filmlerdeki oyunculuğu ile tanınan bir aktris.

Doğum Günü: 22 Kasım 1984

Doğum Yeri: New York, New York, ABD

22 Kasım 1984’te New York’ta doğan aktris Scarlett Johansson, uzun bir yaratıcı sanatçı soyundan geliyor. Danimarkalı büyükbabası senarist ve yönetmen olarak çalıştı ve annesi yapımcı olarak çalıştı.

Scarlett Johansson, Marvel’ın “Yenilmezler” (2012) filmi sayesinde bağımsız bir hayranlık uyandırarak dünyanın en tanınmış aktrislerinden birine dönüştü. 

Çocuk olarak oyunculuk eğitimi almaya başladı ve ilk kez dokuz yaşında “Kuzey” (1994) filminde rol aldı. Oyuncu, Rob Reiner komedisinde John Ritter’in kızını oynadı. Benzer şekilde, “Just Cause” (1995) dizisinde Sean Connery’nin kızı olarak rol aldı. 

Aktris ilk başrolünü Aleksa Palladino’nun karşısında oynadığı “Manny & Lo”da (1996) koruyucu aileden kaçan bir çift kız kardeş rolünde oynadı. Yönetmen Eric Schaeffer’ın “If Lucy Fell” (1996) ve “Fall” (1997) filmlerinde rol aldı. 

Yine de, Marvel Sinematik Evreninde eski suikastçı Natasha Romanoff, yani Kara Dul’u oynamayı kabul ettiğinde, dramadan gişe rekorları kıran bir filme gitti. Johansson, Robert Downey Jr. aracı “Iron Man 2″de (2010) karakter olarak ilk kez sahneye çıktı ve karakteri “Yenilmezler”de tam anlamıyla hayata geçirdi. 

Süper kahraman dünyasının dışında, Matt Damon ile “We Bought a Zoo” (2011) filminde rol aldı ve “Hitchcock” (2012) filminde aktris Janet Leigh’i canlandırdı. Aktör Joseph Gordon-Levitt, ilk yönetmenlik denemesi “Don Jon”da (2013) rol aldı. 

Marvel dünyası onu çağırdı ve “Kaptan Amerika: Kış Askeri” (2014) ve “Yenilmezler: Ultron Çağı” (2015) için Black Widow oynamaya geri döndü. Süper kahraman filmlerinde fiziksel gücünü kanıtladıktan sonra, Luc Besson’un gerilim filmi “Lucy”de (2014) genetiği değiştirilmiş bir kadın olarak rol aldı. Daha sonra Coen Brothers’ın Hollywood komedisi “Hail, Caesar!”ın oyuncu kadrosuna katılacaktı. 

“Kaptan Amerika: İç Savaş” (2016), “Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı” (2018) ve “Yenilmezler: Oyunsonu” (2019) ile Kara Dul olarak koştuğu yepyeni bir seviyeye ulaştı. Üç film birleşerek dünya çapında gişede 5 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.

Johansson, Marriage Story ve Jojo Rabbit’teki rolleriyle Oscar adaylığı kazandı .