sandra bullock

Sandra Bullock

Sandra Bullock Akademi Ödüllü aktris Sandra Bullock, 'Speed', 'The Proposal', 'The Blind Side' ve 'Gravity' gibi filmlerdeki rolleriyle tanınıyor.

Akademi Ödüllü aktris Sandra Bullock, ‘Speed’, ‘The Proposal’, ‘The Blind Side’ ve ‘Gravity’ gibi filmlerdeki rolleriyle tanınıyor.

Doğum Günü: 26 Temmuz 1964

Doğum Yeri: Arlington, Virginia, ABD

Sandra Bullock ilk kez beş yaşında Almanya’da bir operada sahneye çıktı. Daha sonra 1994 hit film olan “Speed” aldığı rolüyle tanındı. O zamandan beri birçok filmde rol aldı ve futbolcu Michael Oher’in gerçek hayat hikayesine dayanan “The Blind Side’daki” (2009) filminde ki  performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü ve Altın Küre kazandı. 2013’te eleştirmenlerce beğenilen gişe rekorları kıran “Gravity” filminde George Clooney ile  birlikte rol aldıHem 2009 hem de 2013’te Entertainment Weekly tarafından Yılın Şovmen seçildi .

Bullock, 1982’de Washington-Lee Lisesinde mezun olana kadar amigo kızlara ve okul tiyatrosu prodüksiyonlarına katılarak uyum sağlamakta hiçbir sorun yaşamadı. Bullock daha sonra oyunculuk eğitimi almak için Greenville, Kuzey Carolina’daki East Carolina Üniversitesi’ne kaydoldu. Ancak, üniversiteyi lisans derecesine sadece üç kredi kala bıraktı ve ciddi bir şekilde oyunculuk yapmak için 1986’da New York’a taşındı. Oyunculuk dersleri aldığı Neighbourhood Playhouse Theatre’a katıldı garsonluk ve barmenlik işleriyle geçimini sağladı.

“Speed” (1994) filminde kaçak bir otobüsün cesur yolcusu Annie rolündeki performansı kariyerindeki patlamanın yaptığı zamandır.

Evsiz bir genç olan Oher’ı onun kişisel zorluklarının üstesinden gelmesine yardımcı olan karısı ve annesi olan Leah Anne Touhy olarak rol aldı. Dokunaklı drama Bullock’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandırdı ve aynı zamanda çalışmaları için Altın Küre kazandı.

Bullock ,  Jesse James ile 16 Temmuz 2005’te evlendi. Çift, Haziran 2010’da model Michelle McGee ile olan ilişkisi haberlerinin magazin basınında yer almasının ardından boşandı. James daha sonra olay için özür diledi, ancak Bullock boşanma davası açtı ve yeni evlat edindiği oğlu Louis’in tek velayetini elinde tutacağını açıkladı. Aktris daha sonra model ve fotoğrafçı Bryan Randall ile çıkmaya başladı.

Görünüşte gişe hasılatı hayal kırıklıklarına karşı dayanıklı ve skandallarla dolu başarısız bir evlilikten sonra daha fazla saygı gören Bullock, Amerikan filminde sevilen aktrislerden biri olarak kaldı.