robert downey jr

Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr., 'Iron Man', 'The Avengers', 'Sherlock Holmes' ve 'Chaplin' gibi çok çeşitli filmlerde rol aldığı bilinen Amerikalı bir aktördür.

Robert Downey Jr., ‘Iron Man‘, ‘The Avengers‘, ‘Sherlock Holmes‘ ve ‘Chaplin‘ gibi çok çeşitli filmlerde rol aldığı bilinen Amerikalı bir aktördür.

Doğum Günü: 4 Nisan 1965

Doğum Yeri: Manhattan, New York, ABD

Robert Downey Jr., 1969 yapımı Putney Swope filmiyle tanınan avangard film yapımcısı Robert Downey Sr.’nin oğlu olarak 4 Nisan 1965’te New York’ta doğdu. Annesi Elsie, oğluna gösteri sevgisini aşılayan bir oyuncuydu. Greenwich Village’da ablası Alison ile birlikte büyüyen Downey, sinemaya ilk adımını, aktörlerin köpekleri oynadığı babasının filmi Pound’da (1970) bir köpek yavrusu oynayarak yaptı. Babasının birkaç filminde daha küçük roller almaya devam edecekti.

Downey 13 yaşındayken anne ve babası boşandı ve genç oyuncu babasıyla Los Angeles’ta yaşamaya başladı. Ancak 16 yaşındayken liseden ayrıldı ve tekrar hareket halindeydi, annesiyle birlikte yaşamak için New York’a taşındı.

İlk film gösterimini yaptı ve 1980’lerde Saturday Night Live’ın oyuncu kadrosuna katıldı  ancak artan başarısı, uyuşturucu bağımlılığıyla yıllarca verdiği mücadelelerle gölgelendi. Sonunda hayatını tersine çevirerek, eleştirel ve popüler bir beğeni kazandı ve Hollywood’un A listesindeki aktörlerinden biri olarak kabul edildi.

Downey ilk uzun metrajlı filmlerini Baby, It’s You (1983), Firstborn (1984), Weird Science (1985) ve Back to School (1986) gibi filmlerde yaptı. 1985’ten 86’ya kadar NBC’nin popüler skeç-komedi programı Saturday Night Live’ın düzenli oyuncu kadrosundaydı .

Downey’nin beyaz perdedeki ilk başrolü, James Toback tarafından yazılıp yönetilen, Molly Ringwald’ın başrolde olduğu romantik komedi The Pick-up Artist’te (1987) oynadı. Çığır açan performansı 1987’de Andrew McCarthy ile birlikte oynadığı Less Than Zero (1987) ile geldi. Downey filmde partiyi seven, kokain bağımlısı Julian Wells’i canlandırdı.

2008’de Downey, eleştirmenlerce beğenilen bir aktörden bir gişe yıldızına dönüştü. Yurtiçinde 318 milyon dolardan fazla hasılat yapan ve 2010 ve 2013’te devam filmlerinin yayınlanmasına yol açan Marvel Comics süper kahramanına dayanan, Iron Man’de zengin sanayici-suç savaşçısı Tony Stark’ı canlandırdı.

Downey , 2009’da  Guy Ritchie’nin yönettiği Sherlock Holmes’ta Jude Law ile birlikte Dr. John Watson’ı canlandırdı. İkili, 2011’in devamı olan Sherlock Holmes: A Game of Shadows için tekrar bir araya geldi .

The Judge  (2014) adlı dramada Robert Duvall’ın karşısında Hank Palmer rolünde bir döneme girdikten sonra Downey, sırasıyla Tony Stark/Iron Man ikili rolünü Avengers: Age of Ultron  (2015); Kaptan Amerika: İç Savaş  (2016); Örümcek Adam: Eve Dönüş  (2017); Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018) ve Yenilmezler: Oyun Sonu (2019) filmlerinde oynadı.

2019 itibariyle, Robert Downey Jr.’ın tahmini net değeri 300 milyon dolar ve sektördeki en yüksek ücretli oyunculardan biri oldu.