robert de niro

Robert De Niro

Oscar ödüllü aktör Robert De Niro, 'Taxi Driver', 'The Godfather: Part II', 'Raging Bull', 'Awakenings' ve 'The Intern' gibi filmlerde rol aldı.

Oscar ödüllü aktör Robert De Niro, ‘Taxi Driver’, ‘The Godfather: Part II’, ‘Raging Bull’, ‘Awakenings’ ve ‘The Intern’ gibi filmlerde rol aldı.

Doğum günü: 17 Ağustos 1943

Doğum Yeri: New York, ABD

Robert De Niro, 17 Ağustos 1943’te New York’ta doğdu. Anne ve babası, Hans Hoffman’ın ünlü Provincetown resim derslerine katılırken tanışan saygın sanatçılardı. Annesi Virginia Amiral, 1940’larda ve 1950’lerde New York sanat sahnesinde kendisi için önemli bir isim yapmış olan Berkeley mezunu, zeki ve yetenekli bir ressamdı. Babası Robert De Niro Sr., çalışmaları büyük beğeni toplayan bir ressam, heykeltıraş ve şairdi. New York sanat çevresinin “altın çifti” olarak bilinen Virginia ve Robert Sr., genç DeNiro’nun henüz iki yaşındayken 1945’te yine de yollarını ayırdı. Babası kendini sanatına adadığı için, De Niro öncelikle oğlunu desteklemek için dizgici ve matbaacılık yapan annesi tarafından büyütüldü.

De Niro, Müzik ve Sanat Lisesi’ne kısa bir süre devam etti, ancak yüksek düzeyde rekabeti ve kendi utangaçlığını öne sürerek dokuzuncu sınıfta ayrıldı. Ancak 1960 yılında akrabalarını ziyaret etmek için yaptığı bir ülke gezisinden sonra, 16 yaşındaki De Niro liseyi tamamen bırakmaya ve Stella Adler Konservatuarı’na kaydolmaya karar verdi. 

Actor’s Studio’da Lee Strasberg ile ek eğitimden sonra, film rolleri için seçmelere başladı. İlk oyunculuk deneyimini Brian De Palma’nın düşük bütçeli komedisi “The Wedding Party” ile yapacak olsa da, film 1969’a kadar vizyona girmeyecekti, bu yüzden onun adı geçemeyen Fransız komedisi “Manhattan’da Üç Oda”yı çevirdi. 

Üç yıl sonra, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Gümüş Ayı kazanan serbest biçimli komedi “Greetings” (1968) için De Palma ile yeniden bir araya geldi.  

Yönetmen Martin Scorsese ile uzun ve ünlü işbirliklerinin başlangıcına işaret eden “Mean Streets” (1973) filminde de tehlikeli bir katil olarak rol aldı. 1974’te “The Godfather Part II” ile başladı. Performansıyla Oscar kazandıran dikkate değer bir dizi proje için bir referans oldu. 

De Niro, 1976’da aktris Diahnne Abbott ile evlendi. Çiftin 12 yıl sonra, 1988’de boşanmadan önce bir oğulları oldu. Daha sonra 1997’de De Niro, Grace Hightower ile evlendi. Kasım 2018’de De Niro ve Hightower ayrıldıklarını açıkladı.

The Deer Hunter (1978) dahil olmak üzere eleştirmenlerce beğenilen başka filmler yapmaya devam etti ve ikinci Akademi Ödülünü Raging Bull (1980) ile aldı. 1990’larda De Niro, Goodfellas ve Analyze This gibi filmlerle başarının devam ettiğini gördü. Yakın zamanda Silver Linings Playbook’taki çalışmasıyla beğeni topladı (2012), kariyerinin yedinci Oscar başını aldı.