nicolas cage

Nicolas Cage

Nicolas Cage, 'Moonstruck' ve 'The Rock' gibi filmlerin yıldızı olan aktör, ekrandaki ve dışındaki yoğun kişiliğinin yanı sıra metod oyunculuğuna olan tutkusu ile tanınır.

Nicolas Cage, ‘Moonstruck’ ve ‘The Rock’ gibi filmlerin yıldızı olan aktör, ekrandaki ve dışındaki yoğun kişiliğinin yanı sıra metod oyunculuğuna olan tutkusu ile tanınır.

Doğum Günü: 7 Ocak 1964

Doğum Yeri: Long Beach, California, ABD

Cage, 7 Ocak 1964’te California, Long Beach’te Nicolas Kim Coppola’da koreograf Joy Vogelsang ve edebiyat profesörü August Coppola’nın çocuğu olarak doğdu. Cage’in iki büyük erkek kardeşi var, Marc ve Christopher. Film yönetmeni Francis Ford Coppola’nın yeğenidir ve gençliğinde amcasını San Francisco’daki evinde sık sık ziyaret ederdi.

15 yaşındayken Cage, San Francisco’daki American Conservatory Theatre’da bir yaz kursunda oyunculuğa aşık oldu. Oyunculuk kariyerine devam etmek için Beverly Hills Lisesi’nden ayrıldı ve 1981’de televizyonda ilk kez sahneye çıktı. Kimliğini ünlü amcasınınkinden ayırmanın bir yolu olarak adını Nicolas Cage olarak değiştirdi. Cage adını çizgi roman süper kahramanı Luke Cage’e bir övgü olarak seçti.

Cage, sinirli, yoğun kişiliği ve metod oyunculuğuna olan tutkusu ile tanınır. Birdy’deki rolü için iki dişini çektirdiğiRacing With the Moon (1984) için kolunu kestiği ve Vampire’s Kiss (1992) için canlı bir hamamböceği yuttuğu söyleniyor. Ayrıca The Cotton Club’da (1984) bir gangster rolüne hazırlanırken bir sokak satıcısının uzaktan kumandalı arabasını bir öfke nöbetinde parçaladığı iddia ediliyor .

1983 yapımı “Valley Girl” adlı komedide başrol olarak ilk önemli rolüne seçildi ve sonraki birkaç yıl içinde “Rumble Fish” (1983), “The Cotton Club” gibi filmlerdeki parçalarla istikrarlı bir şekilde kendine bir isim oluşturmaya başladı.

Oyunculuk kariyeri yükselişteyken Cage, Coen Kardeşler’in suç komedisi “Raising Arizona”da eski bir suçlu olarak çıkış yaptı. Film gösterime girdiğinde karışık eleştiriler alsa da, o zamandan beri eleştirmenler tarafından Cage’in gösterdiği komik performansıyla beğeni topladı. 

Cage, çok çeşitli film türlerinde yer alarak bir oyuncu olarak çok yönlülüğünü sergilemeye başladı. “Moonstruck” (1987) ve “Honeymoon in Vegas” (1992) gibi romantik komedilerde, “Vampire’s Kiss” (1988) gibi korku filmlerinde ve “Red Rock West” (1993) ve “Kiss of Death” gibi suç gerilim filmlerinde rol aldı.

Cage, ilk kez En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ı eve götürdü. Hiçbir zaman belirli bir film türüne tam olarak bağlanamasa da, 1990’ların sonunda Cage, kitleler için yapılmış bir dizi büyük bütçeli türde filmlerde rol almaya başladı. Bu filmler arasında “The Rock” (1996), “Con Air” (1997), “Face/Off” (1998) ve “8 MM” (1999) yer aldı. 

2020’ye gelindiğinde, Nicolas Cage yaklaşık 40 yıldır profesyonel olarak oyunculuk yapıyordu ve 100’den fazla filmde (IMDB’ye göre) yer aldı, böylece onu neslinin en üretken film oyuncularından biri yaptı.