morgan freeman

Morgan Freeman

Morgan Freeman, 'Driving Miss Daisy', 'Glory', 'The Shawshank Redemption' ve 'The Dark Knight Trilogy' gibi filmlerde rol aldı.

Morgan Freeman, ‘Driving Miss Daisy‘, ‘Glory‘, ‘The Shawshank Redemption‘ ve ‘The Dark Knight Trilogy‘ gibi filmlerde rol aldı.

Doğum Günü: 1 Haz 1937

Doğum Yeri: Memphis, Tennessee, ABD

Morgan Freeman, 1 Haziran 1937’de Memphis, Tennessee’de doğdu. Berber Morgan Porterfield Freeman, Sr. ve öğretmen Mayme Edna’nın beş çocuğundan en küçüğü olan Freeman, Chicago ve Mississippi’de düşük gelirli bir evde büyüdü. O doğduktan kısa bir süre sonra, Morgan’ın ebeveynleri, Güney Jim Crow’un baskıları altında mücadele eden diğer birçok Afrikalı Amerikalı gibi, iş bulmak için Chicago’ya taşındı. Ailesi iş ararken, Freeman anneannesi ile birlikte Charleston, Mississippi’de kaldı.

Freeman oyunculuğa girmesi tesadüfen oldu. Ortaokuldaydı ve aşık olduğu bir kızın altından sandalye çektiği için ceza olarak Freeman’a okulun drama yarışmasına katılması emredildi. Sürprizine ve muhtemelen okul yöneticilerine göre, 12 yaşındaki programda en yüksek dereceleri alarak sahnede iyi olduğunu kanıtladı.

Ancak Freeman oyunculuk yapmayı severken, özellikle savaş pilotu olma fikri kalbinin derinliklerindeydi. Ve böylece, 1955’te liseden mezun olduktan sonra Morgan, kısmi bir drama bursunu geri çevirdi ve ABD Hava Kuvvetleri’ne katıldı. Gökyüzünde dolaşmak yerine, Freeman bir mekanik ve radar teknisyeni olarak yerdeki faaliyetlere gönderildi. Ayrıca diğer insanları vurmak istemediğini de fark etti.

Freeman Hava Kuvvetlerinden ayrıldı ve Batı’da bir aktör olarak başarılı olup olmayacağını görmek için Hollywood’a taşındı. Kolay bir hayat değildi. Oyunculuk dersleri aldı ve iş bulmak için mücadele etti. 1960’ların başında, bu sefer daha küçük günlük işlerin ve gece seçmelerinin takip ettiği New York City’ye tekrar taşındı.

Freeman ona biraz beğeni kazandıran roller üstlendi – ancak A listesinde dikkat çekecek büyük, güçlü işler değil. 1984 Paul Newman filmi Harry and Son’da bir rol vardı ve diğer rollerin yanı sıra TV mini dizisi The Atlanta Child Murders’ın anlatıcılığını yaptı .

1987’de Freeman’ın kaderi, aktörü ekranda Street Smart filminde rol aldığında değişti. Rol, Freeman için büyük bir başarı olduğunu kanıtladı ve ona En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar adaylığı kazandı. İki yıl sonra Freeman, 1989 yapımı Driving Miss Daisy’deki iyi kalpli ama inatçı şoför olarak En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü ve ikinci bir Oscar adaylığı alarak daha fazla beğeni topladı. Aynı yıl Bu onun da Edward Zwick çok beğenilen rol aldı Glory , İç Savaşta ilk tanınan Afro-Amerikan birliklerinden biri olan 54. Massachusetts Piyade Alayı hakkında bir drama. 1990’lara gelindiğinde Freeman, 1994’te The Shawshank Redemption , Seven (1995) ve Deep Impact (1998) gibi büyük bütçeli filmlerde başrol oynayarak kariyerinde popüler beğeniler kazanmaya başladı.

Rob Reiner’ın The Bucket List (2007) filminde ve Bruce Willis’in rol aldığı aksiyon-gerilim Red (2010) filmlerinde de yer aldı . 

2012 Altın Küre’de Freeman, “eğlence dünyasına olağanüstü katkıları” nedeniyle Cecil B. DeMille Ödülü’nü aldı.