mel gibson

Mel Gibson

Mel Gibson dünyanın en büyük yıldızlarından biri haline gelen, kariyerinde Mad Max film serisi gibi hem rol aldığı ve yönettiği filmlerle hatırlanır.

Mel Gibson dünyanın en büyük yıldızlarından biri haline gelen, ancak yasal ve öfke sorunlarıyla mücadele eden oyuncu-yönetmen, 20 yılı aşkın popülaritesinin dalgasını kullanarak sektörün en güvenilirlerinden biri haline geldi.

Doğum Günü: 3 Ocak 1956

Doğum Yeri: Peekskill, New York, ABD

Avustralya’da sadece ikinci filmi “Mad Max” (1979) ile ün kazandıktan sonra Gibson, devam filmi “The Road Warrior” (1981) ile uluslararası sahneye çıktı. 

“The Year of Living Dangerously”de (1982) mükemmel bir performansın ardından Gibson, Hollywood’daki iddiasını, “Lethal Weapon”da (1987) oynayarak ortaya koydu. Gibson, aksiyon kahramanı imajını daha geniş bir rol yelpazesiyle aktif olarak oynamaya çalıştı. 

Küçük oyunculuk rollerin ardından, Gibson’ın geri dönüş filmi, İkinci Dünya Savaşı draması “Hacksaw Ridge” (2016), olumlu eleştiriler aldı.

Mad Max film serisi, Cehennem Silahı serisi, hem rol aldığı ve yönettiği Oscar ve Altın Küre ödüllü Cesur Yürek filmidir.