matt damon

Matt Damon

Matt Damon, 'Jason Bourne' filmlerinin yanı sıra 'The Talented Mr. Ripley', 'Behind the Candelabra' ve 'The Martian' filmlerindeki rolüyle tanınan ödüllü bir aktör.

Matt Damon, ‘Jason Bourne‘ filmlerinin yanı sıra ‘The Talented Mr. Ripley‘, ‘Behind the Candelabra‘ ve ‘The Martian‘ filmlerindeki rolüyle tanınan ödüllü bir aktör.

Doğum Günü: 8 Ekim 1970

Doğum Yeri: Cambridge, Massachusetts, ABD

Matt Damon, 8 Ekim 1970’de Cambridge, Massachusetts’te doğdu. Babası Kent finans ve emlak sektöründe çalışırken annesi Nancy erken çocukluk eğitiminde profesördü. Kendisinden üç yaş büyük bir erkek kardeşi Kyle vardır. Damon’ın ailesi, o daha bebekken boşandı.

Damon 10 yaşındayken yolun iki blok aşağısında bir adamla tanıştı: Ben Affleck. Çift hızlı arkadaş oldu. Birkaç yardımcı rolde göründükten sonra, Damon en iyi arkadaşı Ben Affleck ile birlikte birçok kapı açarken ikiliye En İyi Senaryo dalında Akademi Ödülü kazandıran “Good Will Hunting” (1997) filminde yazıp oynayarak kendi yolunu çizdi. 

Oradan, “Er Ryan’ı Kurtarmak” (1998) filminde ünvanlı asker olarak kısa ama beğenilen bir performans sergiledi, ardından “Yetenekli Bay Ripley“de (1999) bir katil olarak bir rol oynadı. 

The Legend of Bagger Vance” (2000) ve “All the Pretty Horses” (2000) ile biraz duraksamasına rağmen, Damon, George Clooney ve Brad Pitt’in usta oyuncular gibi gerçek bir yıldız oldu.

Damon, “The Bourne Identity” (2002) ile büyük gişe rekorları kıran ve yönetim kurulu genelinde eleştirel beğeni toplayan başarılı bir aksiyon serisini yönetti.

Damon, uzun zamandır sevgilisi olan Arjantin doğumlu Luciana Bozán Barroso ile Aralık 2005’te New York City Hall’da evlendi. Barmen olarak çalıştığı Miami’de Stuck On You’nun çekimleri sırasında tanışmışlardı .

Çiftin üç kızı var: Isabella, 11 Haziran 2006’da Miami’de doğdu. İkinci çocukları Gia Zavala, 20 Ağustos 2008’de doğdu. Çift, üçüncü çocukları 20 Ekim 2010’da kızı Stella Zavala’yı dünyaya getirdi. Damon’ın ayrıca Barroso’nun önceki evliliğinden bir üvey kızı Alexa vardır.

Damon, 2007’de People dergisi tarafından “Yaşayan En Seksi Erkek” seçildi.