leonardo dicaprio

Leonardo Dicaprio

Leonardo DiCaprio, 'Titanic', 'The Aviator', 'The Wolf of Wall Street' ve 'The Revenant' gibi filmlerde rol alan Oscar ödüllü aktör.

Leonardo DiCaprio, ‘Titanic’, ‘The Aviator’, ‘The Wolf of Wall Street’ ve ‘The Revenant’ gibi filmlerde rol alan Oscar ödüllü aktör.

Doğum Günü: 11 Kasım 1974

Doğum Yeri: Hollywood, California, ABD

1974’te Los Angeles, California’da doğan DiCaprio, küçük bir çocuk olarak oyunculuk yapmaya başladı ve reklamlarda oynadı. Televizyondaki ilk büyük rolü 1990’da Seaver ailesi tarafından alınan evsiz bir çocuk olan Luke olarak “Growing Pains” (ABC, 1985-1992) dizisinin kadrosuna katıldığında geldi. 

Genç aktörün yıldız gücü hemen belli oldu ve Robert De Niro’nun, “This Boy’s Life” (1993) adlı uzun metrajlı filmde onunla birlikte rol alması için DiCaprio’yu seçmesi çok uzun sürmedi. DiCaprio performansıyla güçlü eleştiriler aldı.

DiCaprio, Baz Lurman’ın Shakespeare’in “Romeo + Juliet”inin (1996) olağandışı uyarlamasında Claire Danes’le birlikte oynadığı sırada hem olağanüstü bir aktör hem de gençlerin yürek hoplayıcısı olarak eş zamanlı statüsü daha da yükseldi, ancak Kate Winslet ile bir araya geldiğinde tartışmasız bir şekilde zirveye ulaştı.

Ertesi yıl romantik gişe rekorları kıran “Titanic” (1997). Artık neredeyse istediği herhangi bir proje üzerinde çalışma becerisine sahip olan DiCaprio, Woody Allen’ın “Ünlü” (1998) de dahil olmak üzere daha küçük, daha sanatsal fikirli filmler yapma ve ününü ve zenginliğini daha fazla çevresel neden için kullanmaya başlama fırsatını yakaladı.

Ünlü yönetmen Martin Scorsese ile ilk kez dönem draması “Gangs of New York”ta (2002) birlikte çalıştı. Aynı yıl, Ron Howard’ın genç dolandırıcı Frank Abignale Jr.’ın hit biyografisi “Catch Me if You Can”da (2002) rol aldı. 

İki yıl sonra, DiCaprio’nun ünlü iş adamı Howard Hughes’u canlandırdığını gösteren “The Aviator” (2004) filminde ve ertesi yıl yine çok beğenilen suç draması “The Departed” (2005) üzerinde birlikte çalıştılar. 

“Titanic” ve destansı başarısından on yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, DiCaprio, eziyetli evlilik draması “Revolutionary Road” (2008)’deki önceki filmlerinin neredeyse tematik bir şekilde tersine çevrilmesi için başrol oyuncusu Kate Winslet’e tekrar katıldı. 

Kısa bir süre sonra DiCaprio, Hitchcock-esque “Shutter Island” (2010) için Scorsese ile olan ortaklığına geri döndü. Bir sonraki büyük projesi Christopher Nolan’ın akıllara durgunluk veren draması “Inception” (2010) oldu. 

DiCaprio ilk olarak ışıltılı “The Great Gatsby” (2013) filmindeki baş rol için Baz Lurman ile ve suç biyografisi “The Wolf of Wall Street” (2013) için Scorsese ile yeniden bir araya geldi ve rolüyle dünya çapında beğeni topladı.

2015’in sonlarında DiCaprio, The Revenant’ta  ölüme terk edildikten sonra vahşi doğaya katlanmak zorunda kalan 1820’lerde sınırda yaşayan Hugh Glass rolünde oynadı. Alejandro González Iñárritu tarafından yönetilen, soğuk hava nedeniyle filmi çekmek zordu, ancak hemen büyük ödül vızıltıları yarattı ve bir dizi Altın Küre adaylığı kazandı. Popüler DiCaprio, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.