kristen stewart

Kristen Stewart

Amerikalı aktris Kristen Stewart, en çok 'Alacakaranlık' film serisindeki Bella Swan rolüyle tanınıyor.

Amerikalı aktris Kristen Stewart, en çok ‘Alacakaranlık‘ film serisindeki Bella Swan rolüyle tanınıyor.

Doğum Günü: 9 Nisan 1990

Doğum Yeri: Los Angeles, California, ABD

Kristen Stewart 9 Nisan 1990’da Los Angeles, California’da doğdu. Sahne yöneticisi, yapımcı ve yönetmen olan babası John ve senarist olan annesi Jules, kızlarını erken yaşta Hollywood sahnesine soktu. İlk televizyon görüntüsünü sekiz yaşında bir ilkokul Noel oyunundaki performansının bir yetenek avcısının dikkatini çekmesinden sonra yaptı. Kısa bir süre sonra Disney Channel filmi The Thirteenth Year’da (1999) küçük bir rol aldı.

Kristen Stewart, saygın Panic Room’da başrol oynamadan önce bir çocuk oyuncu olarak başladı. Alacakaranlık  filmlerindeki Bella Swan rolüyle genç bir ikon oldu, başarısı Pamuk Prenses ve Avcı gibi sinema filmlerine de taşındı. Stewart Still Alice, Cafe Society’nin ve Charlie’nin Melekleri gibi diğer ünlü filmlerde oynadı.

Alacakaranlık filmi serisi 2012’de final yaptı. Son film, Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2 , yalnızca açılış hafta sonunda 140 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Box Office web sitesine göre , Alacakaranlık filmleri dünya çapında 3 milyar dolardan fazla hasılat elde etti.