johnny depp

Johnny Depp

Johnny Depp, “Karayip Korsanları” serisindeki tek bacaklı korsan Jack Sparrow’dan, “Kara Düzen”deki acımasız gangster “Whitey” Bulger’a kadar oldukça çeşitli karakterlere dönüşebilme yeteneğiyle büyük övgü topladı.

Johnny Depp, “Karayip Korsanları” serisindeki tek bacaklı korsan Jack Sparrow’dan, “Kara Düzen”deki acımasız gangster “Whitey” Bulger’a kadar oldukça çeşitli karakterlere dönüşebilme yeteneğiyle büyük övgü topladı.

Doğum Günü: 9 Haz 1963

Doğum Yeri: Owensboro, Kentucky, ABD

Johnny Depp 9 Haziran 1963’te Kentucky, Owensboro’da doğdu, inşaat mühendisi John Christopher Depp ve garson Betty Sue Palmer’ın oğluydu. Çocukluğu sürekli taşınmakla geçti, o ve üç büyük kardeşi, sonunda Florida, Miramar’a yerleşmeden önce, çocukluğu boyunca defalarca taşındı. 

Depp, büyük ölçüde annesinden aldığı gitardan esinlenerek müzisyen olma hayalleri kurdu ve 1978’de anne ve babasının boşanmasının ardından rock’n roll kariyerine devam etmek için okulu bıraktı. Los Angeles’a rekor bir sözleşme yapmak için giden Kids adlı bir Florida grubuyla erken başarıda bulundu. Ama grup, bu rüya gerçeğe dönüşmeden dağıldı ve bir sonraki grubu Rock City Angels, Geffen Records için bir albüm çıkarırken, Depp zaten oyunculuk yolunda ilerliyordu. 

İlk karısı Lori Anne Allison, bir makyöz olarak yaptığı çalışmalarla onu Nicolas Cage ile tanıştırmıştı ve Cage, Depp’in Hollywood’da denemesini önerdi. Cage ayrıca Depp’i bir ajansla tanıştırdı ve bu da ona korku yönetmeni Wes Craven’in olağanüstü popüler gerilim filmi “A Nightmare on Elm Street” bir rol aldı. (1985).  Fox’un “21 Jump Street” (1987-1991) filminde liselerde gizli görevde çalışan genç görünümlü bir polis memuru olarak yıldız bir oyuncu olmasına yol açtı. 1989’da sözleşmesi bittiğinde diziden ayrıldı.

Yaratıcı ilgi alanlarını artırdı ve bu amaçla yönetmen Tim Burton ile 1990’da “Edward Scissorhands” ile başlayan uzun bir çalışma ilişkisi kurdu. Depp, uzun süredir “dünyanın en kötüsü” olarak anılan gerçek hayattaki itibarlı film yapımcısı olarak Altın Küre ödüllerine adaylığı kazandı. 

Depp kısa süre sonra John Waters’ın çocuk suçlu müzikali “Cry-Baby”de (1990) yürek yakan imajını taklit etti, Lasse Hallstrom’un “What’s Eating Gilbert Grape” filminde aile meseleleriyle uğraşan genç bir adamı canlandırdı.

1990’ların çoğunda, Depp herhangi bir rolü üstlenebilirdi 1991 – 1994 – 1995 yıllarında “Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Erkek Sinema Oyuncusu Ödülü” ödülüne layık görüldü. 

Ancak kariyeri ve şöhreti, 2003 yılında Disney Pictures’ın “Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti”nde şaşkın korsan kaptanı Jack Sparrow olarak rol aldığında artık tüm dünya tanıyordu. Rolling Stones’un Keith Richards ve Warner Bros. çizgi film karakteri Pepe Le Pew’den esinlenen çizgi roman performansı, 2004’te Oscar adaylığı kazandı. Marc Forster’ın filminde “Peter Pan” yazarı JM Barrie olarak ikinci bir Oscar adaylığı aldı.

On kere Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildi, Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi filmindeki Demon Barber rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

75 milyon dolarlık kazancıyla 2012 Guinness Dünya Rekorları’nda en çok para alan oyuncu olarak listeye alındı.

Depp’in “The Lone Ranger” (2013) filmindeki Tonto rolündeki performansı ve Depp’in kendi sözde Kızılderili mirasına ilişkin sorular nedeniyle eleştirildi. Bu gerilemeler, 2012’de aktris/şarkıcı Vanessa Paradis ile uzun süredir devam eden ilişkisinin sona ermesi ve 2015’te evlendiği “Rum Diary”deki rol arkadaşı Amber Heard ile yeni bir ilişki, Depp’in yıldız statüsünün gölgelenmesine yardımcı olacaktı. ve önümüzdeki on yıl boyunca dünya gişesindeki yerini korumak için mücadele edecekti.

Depp’in bu dönemdeki kişisel hayatı da kargaşa içindeydi: Bir yıllık evlilikten sonra 2016’da Heard‘den boşanması, her iki tarafın sözlü ve fiziksel şiddet iddiaları tarafından desteklendi ve 2017 ve 2018’i bir yasal savaş süreci geçirdi.

2020 yılında Depp, yeni film için bazı sahneler çekilmiş olmasına rağmen AT&T firmasının talimatıyla ve Warner Bros.’un isteği üzerine Fantastik Canavarlar serisinde canlandırdığı Gellert Grindelwald rolünden ayrıldı.