edward norton

Edward Norton

Çok yönlü sinema oyuncusu Edward Norton, 'Primal Fear', 'American History X', 'The Incredible Hulk' ve 'Birdman' gibi filmlerde rol aldı.

Çok yönlü sinema oyuncusu Edward Norton, ‘Primal Fear’, ‘American History X’, ‘The Incredible Hulk’ ve ‘Birdman’ gibi filmlerde rol aldı.

Doğum Günü: 18 Ağu 1969

Doğum Yeri: Massachusetts, ABD

Edward Norton, 18 Ağustos 1969’da Boston, Massachusetts’te doğdu. Babası Edward Norton Sr., Başkan Jimmy Carter’ın yönetiminde eski bir federal savcıydı ve annesi Robin, bir İngilizce öğretmeniydi.

Norton son derece zeki ve ciddi bir gençti ve 5 yaşında, Bir Prenses Olsam adlı oyunda bir bebek bakıcısını izledikten sonra oyunculuk yapmaya karar verdi.

1991’de Yale Üniversitesi’nden mezun olduktan iki yıl sonra oyunculuğa döndü. 1996’da Primal Fear’da ilk film rolünü oynamadan önce tiyatroda çalıştı. Norton, bu rol ve 1998’deki American History X için bir Oscar adaylığı kazandı. The Incredible Hulk , Pride and Glory , Moonrise Kingdom , The Grand Budapest Hotel ve Üçüncü Oscar adaylığı kazandığı Birdman gibi filmlerin yapımcılığını ve başrolünü  üstlendi.