brad pitt

Brad Pitt

Oyuncu ve yapımcı Brad Pitt, 'Güz Efsaneleri', 'Dövüş Kulübü', 'Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi', 'Moneyball', '12 Yıllık Esaret' gibi filmlerle tanınan bir Akademi Ödülü ve Altın Küre sahibidir.

Oyuncu ve yapımcı Brad Pitt, ‘Güz Efsaneleri’, ‘Dövüş Kulübü’, ‘Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’, ‘Moneyball’, ’12 Yıllık Esaret’ gibi filmlerle tanınan bir Akademi Ödülü ve Altın Küre sahibidir.

Doğum Günü: 18 Aralık 1963

Doğum Yeri: Shawnee, Oklahoma, ABD

Pitt, William Bradley Pitt, 18 Aralık 1963’te Oklahoma, Shawnee’de, Baptist ailesinin üç çocuğunun en büyüğü olarak doğdu ve Springfield, Missouri’de büyüdü. Babası Bill Pitt’in bir kamyon şirketi vardı ve annesi Jane Pitt bir aile danışmanıydı. Pitt aslında bir reklam sanat yönetmeni olmak istiyordu ve Missouri Üniversitesi’nde gazetecilik okuyordu.

Bir hevesle, Pitt üniversiteyi bıraktı, Los Angeles’ta oyunculuk kariyerine devam etmek için batıya gitti, üniversite diplomasına sadece iki kredi kaldımıştı.

Brad Pitt, beyaz perdedeki ilk çıkışını 1989 korku filmi Kesme Sınıfı’nda yaptı ve 1994’ün Düşüş Efsaneleri’ndeki  rolü, Hollywood’un vazgeçilmezi olarak yerini sağlamlaştırdı. People dergisinin “Yaşayan En Seksi Erkek” unvanını iki kez kazanan Pitt, Seven (1995) ve  Fight Club (1999) gibi filmlerde daha cesur roller üstlenmeye istekli olduğunu da kanıtladı . 

Babel (2006), The Curious Case of Benjamin Button (2008), Inglourious Basterds (2009) ve Moneyball’daki (2011) performanslarıyla daha ciddi ödüller kazanmaya başladı  ve  yapımcı olarak en iyi film kategorisinde ilk Oscar’ını kazandı.

12 Yıllık Esaret (2013). The Big Short (2015),  Allied (2016) ve Once Upon a Time… in Hollywood’daki (2019) Oscar ödüllü rolü  gibi sonraki çalışmaların yanı sıra Pitt, aktrisler Jennifer Aniston ve  aktrislerle olan yüksek profilli ilişkileri ile tanınır.