angelina jolie

Angelina Jolie

Angelina Jolie, 'Girl, Interrupted', 'Salt' ve 'Maleficent' gibi filmleriyle ve aktör Brad Pitt ile olan eski evliliği tanınan Hollywood'un önde gelen aktrislerinden biridir.

Angelina Jolie, ‘Girl, Interrupted‘, ‘Salt‘ ve ‘Maleficent‘ gibi filmleriyle ve aktör Brad Pitt ile olan eski evliliği tanınan Hollywood’un önde gelen aktrislerinden biridir.

Doğum Günü: 4 Haz 1975

Doğum Yeri: Los Angeles, California, ABD

Aktris ve yardımsever Angelina Jolie, 4 Haziran 1975’te Los Angeles, California’da aktör Jon Voight ve aktris Marcheline Bertrand’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Genç yaşta oyunculuğa başladı ve gençliğinin başlarında Lee Strasberg Tiyatro Enstitüsü’nde eğitim gördü. Jolie daha sonra New York Üniversitesi’ne girdi.

Jolie, hem çarpıcı derecede güzel hem de aşırı yetenekli, ilk beğenisini “Gia” adlı televizyon filminde kazandı. 

Girl, Interrupted ile Oscar’ı kazandıktan ve “Lara Croft: Tomb Raider”da (2001) oynadıktan sonra Jolie, Kamboçya ve Darfur gibi dünyanın savaştan zarar görmüş bölgelerine seyahat eden ünlü bir insani yardıma dönüştü. Kamboçya’dan yetim bir çocuğu evlat edindi ve Etiyopya ve Vietnam’dan diğer ülkelerden evlat edinmeler için emsal teşkil etti.

2005’te Thornton’dan ayrıldıktan sonra, Pitt’le birlikte “Mrs. and Mrs. Smith” (2005) filmini çekerken başrol oyuncusu Brad Pitt ile ilişkiye başladı. “Brangelina” olarak adlandırılan ve sürekli büyüyen aile – çiftin toplamda altı çocuğu vardı – dünya çapında sürekli bir hayranlık uyandırdı. (2014’te evlendikten sonra, Jolie Eylül 2016’da boşanma davası açtı.) Jolie, “The Good Shepherd” (2006), “A Mighty Heart” (2007), “Changeling” gibi çok çeşitli filmlerde rol almaya devam etti.

Jolie, 2007’nin başlarında, uzun yıllar hastalıkla savaştıktan sonra annesi 56 yaşında yumurtalık kanserinden öldüğünde büyük bir kişisel kayıp yaşadı. Büyükannesi de kanserden öldü. 

Mayıs 2013’te, 37 yaşındaki Jolie, New York Times’ın “Tıbbi Seçimim” başlıklı bir makalesinde, gelecekte meme kanserini önlemek amacıyla çift mastektomi geçirdiğini duyurdu . Oyuncu, hem meme hem de yumurtalık kanseri riskini artıran BRCA1 adlı bir geni taşıdığını öğrendikten sonra ameliyat olmaya karar verdiğini söyledi. 

Jolie, “Doktorlarım yüzde 87 meme kanseri ve yüzde 50 yumurtalık kanseri riski taşıdığımı tahmin etti, ancak risk her kadın için farklı olsa da” dedi. “Bunun benim gerçeğim olduğunu öğrendiğimde, proaktif olmaya ve riski olabildiğince en aza indirmeye karar verdim.” Nisan 2013’ün sonlarında Jolie, çift mastektomi ve rekonstrüksiyon ameliyatı da dahil olmak üzere birkaç ay süren tıbbi prosedürleri tamamladığını.