al pacino

Al Pacino

Oscar ödüllü aktör Al Pacino, 1970'lerden beri 'The Godfather', 'Dog Day Afternoon', 'Dick Tracy' ve 'Scent of a Woman' gibi filmlerdeki rolleriyle sinemaseverleri büyüledi.

Oscar ödüllü aktör Al Pacino, 1970’lerden beri ‘The Godfather‘, ‘Dog Day Afternoon‘, ‘Dick Tracy‘ ve ‘Scent of a Woman‘ gibi filmlerdeki rolleriyle sinemaseverleri büyüledi.

Doğum Günü: 25 Nisan 1940

Doğum Yeri: Doğu Harlem, New York, ABD

Alfredo James Pacino, 25 Nisan 1940’ta New York’ta doğdu.  Ayrıldıktan sonra, Pacino’nun babası California’ya taşındı ve Pacino, annesi ve büyükanne ve büyükbabası tarafından Bronx’ta büyütüldü. Çocukken biraz utangaç olmasına rağmen, gençliğinin başlarında Pacino oyunculuğa ilgi duymaya başladı ve daha sonra Sahne Sanatları Lisesi’ne kabul edildi. 

Al Pacino, gençliğinde oyunculuk eğitimi almaya başladı ve sonunda sahneden beyaz perdeye geçti. Kariyeri boyunca, The Godfather’daki (1972) gangster Michael Corleone ve Scarface’deki (1983) uyuşturucu baronu Tony Montana’nınkiler de dahil olmak üzere, cesur rollere kara kara düşündüren bir ciddiyet ve patlayıcı bir öfke getirdi . 

Çok yönlü bir oyuncu, üretken kariyeri boyunca çok çeşitli projelerde rol aldı, sayısız sahnede yer aldı ve aynı zamanda birkaç film yönetti. Kadın Kokusu’nda (1992) kör bir adamı canlandırdığı için En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü aldı ve 2007’de Amerikan Film Enstitüsü’nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü aldı.

2019 itibariyle Pacino bir Oscar, iki Emmy, İki Tony ve dört Altın Küre Ödülü kazandı. Aralık 2016’da Pacino ve beğenilen performansları 39. Kennedy Center Honors’da kutlandı.